Powrót
18/12/2019

Ceny w Turcji 2020 - ile kosztują wakacje dla łowców okazji?

Autor
Anna Dobrzanska

Turcja kusi wspaniałymi plażami i typowymi wakacyjnymi atrakcjami Riwiery Tureckiej i Egejskiej, ale pozwala też poznać starożytne dzieje oraz barwne obyczaje mieszkańców, czy zachwycić się cudownymi krajobrazami Kapadocji i Pamukkale. Ile kosztuje podróż do Turcji i jak się do niej przygotować?

Wakacje w Turcji – co powinieneś wiedzieć?

Zanim wyruszysz do Turcji, zaplanuj podróż i dowiedz się, jakie dokumenty powinieneś przygotować:

  • waluta i sposoby płatności w Turcji

W Turcji obowiązuje lira turecka, która w przeliczeniu warta jest 0,83 zł. Korzystnie będzie jednak wymienić dolary lub euro już na miejscu lub skorzystać z bankomatów czy płatności kartą. Pieniądze wymienimy też w bankach lub kantorach, które znajdziemy na lotnisku, w większych miastach, a w rejonach turystycznych nawet w mniejszych miejscowościach.

  • wiza i potrzebne dokumenty

Wyjeżdżając do Turcji, musimy mieć przy sobie ważną wizę turystyczną. Upoważnia ona do przebywania na terenie kraju przez 90 dni i jest ważna na 180 dni. Można ją kupić na lotnisku po przylocie lub za pośrednictwem portalu administrowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Turcji. Przez Internet zapłacimy kartą kredytową lub debetową 20 USD, a na przejściu granicznym na lotnisku gotówką 30 USD. Pamiętajmy, że potrzebować będziemy też paszportu ważnego minimum 180 dni od wjazdu.

  • język

Urzędowym językiem jest turecki, ale w większości miejsc będziemy mogli porozumieć się po angielsku. Większość handlarzy w trosce o swoje interesy uczy się też innych języków. Często więc usłyszymy rosyjski, niemiecki, a nawet zwroty po polsku.

  • kiedy jechać do Turcji

Turcja latem będzie idealnym kierunkiem dla osób, które chcą wygrzać się na plaży i popływać w ciepłej wodzie. Jeśli wysokie temperatury są dla nas zbyt uciążliwe lub bardziej stawiamy na zwiedzanie, wybierzmy wiosnę lub jesień. Niezależnie od pogody pamiętajmy o zabraniu przewiewnych ubrań, które zakrywają ciało. Nie tylko uchronią przed silnym słońcem. Bez stosownego ubioru, a w przypadku kobiet też chusty na głowę, nie wejdziemy do meczetów i innych miejsc religijnych. Planując wypoczynek na plaży, warto zabrać ze sobą specjalne sandały lub buty do wody, ponieważ podłoże jest zazwyczaj żwirowo-kamieniste.

Turcja - ceny, co zobaczyć, kiedy jechać - infografika
Turcja - ceny, co zobaczyć, kiedy jechać - infografika

Ceny w Turcji – ile kosztują wakacje?

Ceny wakacji organizowanych przez biura podróży w Turcji są tak korzystne, że bardziej opłaca nam się udać na pobyt zorganizowany, niż na własną rękę szukać noclegów oraz lotów. W ofercie znajdziemy tydzień  all inclusive już od około 800 zł od osoby. Ceny zależą oczywiście od terminu – spadają po sezonie lub wtedy, kiedy wykupimy wakacje z większym wyprzedzeniem – miejsca oraz standardu hotelu. Największą popularnością cieszą się wypady na Riwierę Turecką, gdzie można nie tylko podziwiać historyczne zabytki, ale też odpoczywać na plaży.

Największe atrakcje Turcji, np. Stambuł, Pamukkakle, Efez, Pergamon, Troję i Kapadocję najlepiej zwiedza się z organizowanymi wycieczkami objazdowymi. Za 10-13 dni w takiej podróży zapłacimy około 2300 zł za osobę.

Sprawdź też: Ceny w Grecji - ile kosztują wakacje w tym kraju?

Ceny w Turcji – benzyna i transport publiczny

Jeśli zdecydujemy się na zwiedzanie kraju na własną rękę, możemy po miastach i miasteczkach poruszać się rozwiniętą komunikacją publiczną. W Stambule i Ankarze wygodnie korzysta się z metra, a w mniejszych miejscowościach z autobusów. Na odległości 60-70 kilometrów kursują również tzw. dolmusze, czyli minibusy lub autokary, których standard jest wysoki. Warto decydować się na większe sieci typu Metro lub Sec. Ciekawostką jest, że w komunikacji publicznej znajdziemy specjalnie wytyczone przedziały lub miejsca dla kobiet. Ceny jednorazowych przejazdów to około 2-2,50 zł. Koszt dolmusza to ok. 12 zł, ale zależy on od kierunku, w jakim się udajemy. Jeśli dłużej zatrzymujemy się w Stambule i będziemy korzystać z metra, warto kupić elektroniczny bilet AKBIL za ok. 12 zł, który będziemy mogli doładowywać. W dniu wyjazdu możemy go też zwrócić.

Turcja może pochwalić się bardzo dobrze przygotowanymi drogami, ale niestety też brawurowymi kierowcami, którzy nie zawsze stosują się do przepisów. Jeśli zamierzamy poruszać się po kraju własnym samochodem, powinniśmy mieć przy sobie prawo jazdy, ważne OC oraz Zieloną Kartę. Niektóre autostrady i mosty są płatne przy pomocy systemu elektronicznego HGS. Minimalny abonament kosztuje 50 lirów. Samochód możemy również wypożyczyć – najlepiej w dużej firmie – za około 150-200 zł za dobę. Cena benzyny w Turcji to około 4,20/l.

Szczególnie należy uważać, korzystając z taksówek. Przed wejściem zwróćmy uwagę, czy auto wyposażone jest w taksometr, a później obserwujmy, czy kierowca go uruchomił, a urządzenia nalicza opłatę prawidłowo. Dobrze też ustalić stawkę za kurs jeszcze przed jego rozpoczęciem. Wielu kierowców będzie oczekiwało targowania się.

Ceny jedzenia  w Turcji

Ceny produktów spożywczych w Turcji są zazwyczaj porównywalne lub niższe od polskich. Nieco drożej może być w kurortach i miejscach turystycznych. Warto znaleźć okoliczny bazar, na którym ceny produktów mogą być o wiele niższe, niż w sklepach. Nie zapomnijmy o tutejszym zwyczaju targowania się. Nie próbujmy jednak tego w sklepach, gdzie ceny są podane. Za chleb zapłacimy tu około 1,50 zł, za 10 sztuk jajek 3,55 zł, za kilogram pomidorów ok. 1,70 zł, a kilogram wędliny ok. 34 zł.

Bez problemu znajdziemy też niedrogie posiłki w mniejszych barach i restauracyjkach. Najtańszą przekąską będzie kebab, który kupimy już za około 5 zł. Proste i pożywne danie z ryżem, mięsem i sałatką będzie kosztować około 15-20 zł. Za kolację dla 2 osób w lepszej restauracji zapłacimy około 50-90 zł.

Warto przede wszystkim szukać produktów lokalnych, z których słynie dany region lub miejscowość. Przykładowo w Side zjemy oryginalne lody na bazie koziego mleka, a w Marmaris doskonałe miody. Będąc w Stambule, wybierzmy się też w okolice mostu Galata, gdzie prosto z kutrów rybackich sprzedawane są kanapki ze smażoną rybą. Najlepiej też na straganach zaopatrywać się w dojrzałe, soczyste owoce i warzywa, których smak w pełni rozwija się w tureckim słońcu. Z tutejszych potraw najbardziej popularne są kotleciki köfte z mięsa mielonego, podawane z sosami i świeżymi warzywami. Ciekawostką jest podłużna turecka pizza pide z mięsem mielonym, sosem i serem.

Co zobaczyć w Turcji?

Turcja to kraj, który zadowoli każdego: miłośnika plażowania i wakacyjnych rozrywek nad brzegiem morza, wszystkich zainteresowanych kulturą, sztuką i historią starożytną, jak również tych, którzy przede wszystkim nastawieni są na kontakt z naturą i uwiecznianie na fotografiach jej cudów. Gdzie warto się wybrać?

  • Riwiera Turecka i Egejska

Miejsce idealne na wakacje dla tych, którzy oprócz relaksu na plaży i rozrywek dostępnych w kurortach, lubią też poznawać historię i kulturę danego kraju. Możemy wybierać wśród bardzo popularnych i częściej odwiedzanych miejscowości Riwiery Tureckiej zlokalizowanych nad Morzem Śródziemnym lub zdecydować się na nieco spokojniejsze wybrzeża Morza Egejskiego. Miłośnicy plażowania powinni odwiedzić plażę Kleopatry w Alanya lub jedną z najpiękniejszych plaż z laguną w miejscowości Fethiye. Marmaris zachwyci mariną z luksusowymi jachtami oraz wycieczkami stateczkami wzdłuż wybrzeży. Kemer będzie doskonałą bazą wypadową do antycznych miast Olympos i Phaselis. W Side ruin z czasów hellenistycznych będziemy mogli szukać w okolicach, a przy okazji wybrać się na rejs do wodospadu Manavgat.

  • Kapadocja

Kraina z jedynym w swoim rodzaju krajobrazem, który zabiera podróżujących w przestrzeń, przywołującą na myśl spacery po Księżycu. Odpowiedzialne są za to tufowe formy wyżłobione przez naturę w skałach osadowych. To nie tylko prawdziwy cud przyrody, ale też ważne miejsce religijne. W skałach wykute są domy oraz kościoły, które możemy zobaczyć na terenie Parku Narodowym Göreme oraz dolinie Soğanlı vadisi. Ciekawym miejscem jest również miejscowość Uçhisar, w której znaleźć można niegdyś zamieszkałe jaskinie. Romantycznym duszom polecamy też wycieczki po Dolinie Wyobraźni i Dolinie Motyli.

  • Pamukkale

Pamukkale, czyli dosłownie Bawełniany Zamek to niezwykła miejscowość, której główną atrakcją są wapienne osady na górze Cökelez. Powstają one dzięki gorącym źródłom i układają się w malownicze kaskady i tarasy. Teren Parku Narodowego został wpisany na listę UNESCO.

  • Stambuł

Nigdzie nie poczujemy tak klimatu Turcji, jak w kolorowym, pełnym zabytków i ciekawych miejsc Stambule. Tętniące życiem miasto słynie ze wspaniałych meczetów, z których do najważniejszych zaliczyć trzeba Hagię Sofię oraz imponujący, bogato zdobiony Błękitny Meczet. Warto też zagubić się pomiędzy kramami na jednym z targowisk, np. Krytego Bazaru. Koniecznie też trzeba spróbować kanapki z rybą, którą z łodzi sprzedają rybacy, soku wyciskanego z granatów lub innych owoców oraz pieczonych kasztanów. Podróż nabierze klimatu dzięki codziennym modlitwom muezzina, niosących się na całe miasto i tworzących niezapomniany klimat miejsca.

Co kupić w Turcji?

Najlepszą pamiątką z wyprawy do Turcji będą przyprawy, sprzedawane na wagę nie tylko na bazarach – warto udać się na te mniej turystyczne, odwiedzane przez mieszkańców – ale także w większych sklepach spożywczych. Ich ceny są niskie (ok. 3-6 zł za 250 g), a jakość nieporównywalna z żadnymi dostępnymi w Polsce. Zapachy i smaki Turcji możemy przywieźć do domu również w postaci czarnej, bardzo intensywnej i pijanej tutaj z ogromną ilością cukru herbaty oraz kawy. Warto dokupić również zestaw charakterystycznych pękatych szklaneczek – najtaniej, bo już za 20-30 zł za zestaw, kupimy je w większych sklepach, w których zaopatrują się mieszkańcy – oraz tygielek do parzenia kawy. Doskonałym dopełnieniem będą też tureckie słodycze (ok. 15-20 zł za pudełko).

Niedrogą, a charakterystyczną pamiątką będzie też tzw. „oko proroka”, czyli niebieski amulet przynoszący szczęście. Jego motyw pojawia się w biżuterii, breloczkach, magnesach i innych pamiątkach. Proste „oko proroka” z kolorowego szkła kupimy za kilka złotych.

Jeśli chcemy przenieść nieco tureckiego klimatu do naszego domu, warto rozejrzeć się za kolorowymi lampkami z witrażowymi kloszami. Najprostsze kupimy już za około 40-50 zł. Pięknie prezentować się będą również malowane, barwne naczynia. Ich cena zależy od wielkości oraz naszych umiejętności targowania się.

Ceny podane w artykule mają charakter orientacyjny.

¿Quieres tu primer préstamo ya?

Consigue tus primeros 300€ sin intereses ni comisiones, y devuélvelos en 30 días

Solicita tu crédito ahora

Najnowsze porady